top of page

This work has been commissioned by the Swedish Institute Stockholm and the General Consulate of Sweden in Istanbul to adapt the Woodlife Sweden exhibition toolkit for the outdoor conditions of Istanbul Metropolitan Municipality's Müze Gazhane (a historical gasworks powerplant transformed into a contemporary museum and public space with exhibition venues and libraries). 

Woodlife Sweden toolkit consists of 40 projects which are contemporary examples of designing with wood in Sweden. 

The standard exhibition modules have been modified for the location to be durable against weather conditions. Modules are connected with a new detail to each other to create a wooden superstructure with solid stability. Wooden modules have been polished with water-based solutions and posters have been produced by using UV prints on canvases. 40 projects' info-plates are made of plywood panels with UV print. All these unique adaptations of standard modules used by the Swedish Institute all around the world have been designed and applied for the first time for this exhibition. 

All woodwork has been made by Caglar Ahsap in Izmir, Turkey.

NOBON, Stockholm İsveç Enstitüsü ve İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından, Woodlife Sweden sergisi el kitabındaki tarifin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Müze Gazhane'sinin ( sergi mekanları ve kütüphanelerle çağdaş bir müzeye ve kamusal alana dönüştürülmüş  tarihi bir gaz santrali) dış mekan koşullarına uyarlamak üzere görevlendirilmiştir. .​

Woodlife Sweden el kitabı, İsveç'te ahşapla tasarımın çağdaş örnekleri olan 40 projeden oluşur.

Mekanın hava koşullarına dayanıklı olması için standart sergi modülleri değiştirilmiştir. Modüller, sağlam stabiliteye sahip ahşap bir üst yapı oluşturmak için birbirine yeni bir detayla bağlanır. Ahşap modüller su bazlı solüsyonlarla cilalanmış ve kumaş üzerine UV baskılar kullanılarak posterler üretilmiştir. 40 projenin bilgi levhası UV baskılı kontrplak panellerden yapılmıştır. İsveç Enstitüsü tarafından tüm dünyada kullanılan standart modüllerin tüm bu benzersiz uyarlamaları, ilk kez bu sergi için tasarlanmış ve uygulanmıştır.

Tüm ahşap işleri İzmir'deki Çağlar Ahşap tarafından yapılmıştır. 

 

2021

Architecture

Mimarlık

H. Cenk Dereli

bottom of page