top of page

Tasarım Maratonu (Design Marathon) focuses on themes about the future to create ideas that will effect the very moment we live in.

Groups produce ideas in a collective space by usin any kind of design tools while not hiding their ideas from each other but while sharing and being nourished by the productive energy of this open platform and finish up their ideas with a digital file in a specific format.

The aim of the event is not to force the participant to compete but to create an environment of thinking, production, and discussion flourished with the knowledge and experiences of the participants.

Event started in 2011 by H. Cenk Dereli, Funda Uz and Şebnem Şoher. Since 2012 it is organized by H. Cenk Dereli

 

Tasarım Maratonu içinde bulunduğumuz anı etkileyecek fikirler geliştirmek için geleceğe dair temaları konu alır.

Etkinliğe katılan gruplar 24 saat sürecek bir kollektif üretim ortamında, kendi üretimlerini diğer gruplardan gizlemeden, açık bir paylaşım ortamının üretken enerjisinden beslenerek, fikirlerini diledikleri tasarım araçları ile geliştirir ve belirli bir teslim formatında ortaya koyarlar.

Amaç yarışmak değil, katılımcıların birikim ve deneyimleri ile zenginleşen bir düşünme, üretim ve tartışma ortamı yaratmaktır. 

Etkinlik 2011 yılında H. Cenk Dereli, Funza Uz, ve Şebnem Şoher tarafından başlatılmıştır. 2012 yılından itibaren H. Cenk Dereli tarafından düzenlenmektedir.  

 2011

İstanbul-İzmir

 

Workshop Series

Atölye Dizisi

 

H. Cenk Dereli

Uzay, 2013
İzmir
bottom of page