top of page

"Perhaps that's what's wrong with most human-built space in what is called 'civilization', that it doesn't accommodate the beings who are already here, walking around as strays or bursting through the cracks in the concrete. These nonhumans are like uninvited guests. With human uninvited guests, we follow the rule of hospitality, we welcome them in (unless they are hostile) and ensure they don't feel like their arrival is a disturbance, even if it is. But with nonhumans, what's the etiquette? Well, we are perhaps reaching the point where we might want to revisit our customs, our rules and modify them to  include at least some nonhumans."

Timothy Morton, 2018. "Being Ecological" p.96. Pelican Books.

A station for the world of post-anthropocentrism. 

A lightweight, easy to assemble structure which can be displaced and used various locations aims to increase the amount of soil where wildflowers and herbaceous plants can grow thus to provide living space for all type of insects and comfort for humans during the transfer between metro, bus, tram and commuter train. 

The project is located on the busiest urban transport intersection, Halkapınar - İzmir, where used to be a stream that gave the name of the district. Wild plants can be seen quite vivid during the springtime on the empty plots and rail tracks. The proposal is inspired by that and extends its scale to provide environments for insects that are vital for the continuum of pollination. An experiment for changing the focus and thinking with post-anthropocentric motivations...

İnsan merkezlilik sonrası dünya için bir durak. 

Hafif, başka bir yere taşınarak farklı noktalarda da kullanılabilen kolay kurulabilen yapı, yabani çiçeklerin ve otsu bitkilerin büyüdüğü alanı artırarak tüm canlı türlerine yaşam alanı sağlamayı ve insanların metro, otobüs, tramvay ve banlitö treni arasındaki transferinin konforlu olmasını amaçlar. 

Proje, eskiden alana adını veren bir su kaynağına sahip, kentin en yoğun toplu taşıma kesişim noktası İzmir - Halkapınar'da konumlanır. Yabani çiçekler ve otlar bahar aylarında, alanı saran boş arazilerde ve tren yolu üzerinde oldukça canlı bir şekilde görülür. Öneri bu bu durumdan ilham alarak onun ölçeğini büyütmeye tozlaşmanın devamlılığı için çok önemli olan böceklere ortam sunar. İnsan merkezlilik sonrası motivasyonlarla düşünmek ve odağı değiştirmek için bir deney...

 

2020

İzmir

 

Architecture, Research

Mimarlık, Araştırma

 

H. Cenk Dereli

bottom of page