top of page

Things stay under the spotlight or things illuminated to be seen are not always the ones that shape reality. To explore other realities, one must walk towards to the blinding light source or into the dark shadows outside the light zones.

Some of the topics were until now: 
The mysterious routes of garbage collectors in Istanbul and their power struggle against the municipality on the economy of garbage; the unseen ugly face of the fashion industry; How Japanese animations works as a tool for japanise people to face with their cultural dilemmas.

In this seminar series, guests tell stories from 'darkside'

 

Işık altında olan, görünüp duran ya da görünmesi için aydınlatılan şeyler hep gerçekler değildir. Diğer gerçeklikleri keşfetmek için göz kamaştıran ışık kaynaklarına doğru kör gözlerle yürümek, ya da aydınlığın dışındaki gölgelere girmek gerek.

Bugüne kadar ki bazı konular:
İstanbul'daki çöp toplayıcılarının gizemli rotaları ve belediye ile çöpün ekonomisine hakimiyet çevresinde kurulan çekişme, moda sektörünün çok görülmeyen korkunç yüzü, Japon animelerinin o kültürün hangi çıkmazları ile yüzleşmeyi sağlıyor...Bu konuşma serisinde, konuklar 'karanlıktaraf'tan hikayeler anlatıyorlar. 


 

2012

İstanbul

 

Seminars

Seminerler

 

H. Cenk Dereli

 

 

bottom of page