top of page

Equal Spaces is the main title for a series of events by the Swedish Institute that includes exhibitions, workshops, film screenings and seminars. The subtitles, "creative-smart-inclusive" tries to open up discussions related to the Equal Spaces by bringing together the Swedish stakeholders of the projects and local actors of related fields.  

 

NOBON provided the layout design of the exhibitions in the venues, the production service of the exhibition units, total event design throughout the exhibition program and organisation of workshops in Izmir. 


Equal Spaces, Eşitlikçi Mekanlar İsveç Enstitüsü'nün sergi, atölye çalışması, film gösterimi ve seminerden oluşan bir dizi etkinliğinin ana başlığı. "Yaratıcı-Akıllı ve Kapsayıcı" altbaşlıkları Eşitlikçi Mekanlara dair tartışmaları İsveçli proje paydaşları ile ilgili alanların yerel aktörlerini bir araya getirerek açmaya çalışıyor. 

 

NOBON bu proje kapsamında İzmir'de sergi içeriklerinin sergi mekanlarına yerleşim tasarımı ve sergi ünitelerinin üretimi hizmetini, sergi süresi boyunca gerçekleşecek tüm etkinliklerin tasarımını ve atölye organizasyonunu üstlendi.


 

 

2018

Izmir, Turkey

 

Exhibition

+Design

+Production

+Events

 

Sergi​

+Tasarımı

+Üretimi

+Etkinlikler

 

H. Cenk Dereli

K2_ver2_LAYOUT_VerAa_Back.gif

Layout: Aiming For Democratic Architecture

Yerleşim: Demokratik Mimarlığı Amaçlamak

Layout: The Smart City & Woodland

Yerleşim: Akıllı Şehir & Ahşap Ülke

bottom of page